Закарпатці на Всеукраїнській конференції Федерації легкої атлетики

Нещодавно в смт. Маньківка, Черкаської області, відбулась чергова конференція Федерації легкої атлетики України, в якій взяли участь 23 обласні федерації.Закарпатську область на конференції представляли Геннадій Будкевич (головний тренер збірної команди з легкої атлетики), Ярослав Свида (член виконкому ФЛАУЗО) та автор матеріалу (член збірної команди Закарпатської області з легкої атлетики). На конференції обговорювався ряд організаційних питань, було підбито підсумки роботи ФЛАУ за 2013-2014 рр., внесено зміни до статуту ФЛАУ, а також обговорювались питання щодо реформування спортивної галузі України.

Виконавчий комітет ФЛАУ на сьогоднішній день складається з 19 осіб: Сергій Бубка, Ігор Гоцул, Євген Бажинков, Ольга Бризигіна, Наталія Добринська, Микола Гудим, Ірина Ольковникова, Тетяна Клеваніна, Фідель Тимченко, Інга Бабенкова, Андрій Комаров, Олександр Величко, Олег Немчінов, Валерій Єднак, Віталій Метешко, Леонід Слянгам, Михайло Медведь, Ігор Ліщинський, Віктор Гринюк та Олег Крикун.

Наступною частиною конференції була доповідь президента ФЛАУ Ігора Гоцула, який проаналізував роботу ФЛАУ за 2013-2014 рр., й, зокрема, акцентував увагу на окремих аспектах.

Змагання на території України. Протягом двох років було проведено 1583 змагання, на яких було встановлено 2 національні рекорди в 2013 році, 7 національних рекордів та один юніорський – у 2014 році.

Міжнародні змагання. Українські спортсмени взяли участь у 58 міжнародних змаганнях, таких як: Юнацькі Олімпійські Ігри, Чемпіонатах світу, Кубках світу, Чемпіонатах Європи, Командних чемпіонатах Європи, Кубках Європи та матчевих зустрічах. Також було проведено міжнародні змагання в Україні – Чемпіонат світу серед юнаків у м. Донецьк (2013 р.) у якому взяло участь 168 країн (понад 2200 спортсменів).

Суддівство. На сьогоднішній день на Україні зареєстрований 681 суддя з легкої атлетики. Було проведено 4 семінари з підвищення рівня кваліфікації (за програмою ТОЕКС першого рівня), в яких взяло участь 159 осіб.

Допінг. Протягом останніх років набирає обертів допінг-тестування, яке стало обов’язковим на всіх Всеукраїнських змаганнях і, як зазначив президент федерації Ігор Гоцул: «Допінгу не місце у нашому спорті. Сподівання на чарівну пігулку закінчились. Прийшов час повернутися до методики, а не до допінгу».

Будівництво та реконструкція спортивних об’єктів. Зараз відбувається інтенсивна розбудова стадіонів та спортивних споруд. З’явились нові стадіони в м. Артемівськ, м. Черкаси, смт. Олександрівка (Кіровоградська область), м. Любешів (Волинська обл.) та реконструйовано спорткомплекс «Запоріжсталь» і СК «Березняки» в м. Київ. Також цього року було сертифіковано трасу зі спортивної ходьби в м. Івано-Франківськ для Кубку Європи, що мав відбутися у травні 2015 року, але, на жаль, через соціально-політичне становище в Україні місце змагань перенесено до Іспанії.

Що ж до фінансового становища, про це доповів виконавчий директор ФЛАУ Михайло Медведь, який озвучив таку сумарну кількість доходів за 2013-2014 рр. – 14 млн. 847 тис. 149 гривень, із яких 88% – благодійна допомога (12 млн. 687 тис. 135 грн.) Основними джерелами надходження є Nike, TrackandField, ЄАА, НОК, Фонд Колісниченка.

А найбільш дискусійними питаннями однозначно були ті, що пов’язані з реформуванням спортивної галузі. Надзвичайно гостро постало питання про надання спортивним школам статусу клубів. Таке нововведення заплутало багатьох учасників конференції, адже постали питання, хто буде фінансувати ці клуби, оплачувати оренду, яка при зміні статусу буде в кілька разів дорожчою, ніж зараз, та як відбуватимуться виплати тренерам. Відповідаючи на всі ці питання, президент федерації Ігор Гоцул проводив паралелі зі спортивними системами інших країн світу, де спорт стоїть на досить високому рівні. Та чи готова наша система так докорінно змінитися?

Наступною не менш важливою частиною реформи є повна автономія і дерегуляція спорту, що надасть фінансову свободу та можливість самостійно від держави вирішувати питання щодо проведення змагань. Ідея даного реформування в спорті, як зазначив Ярослав Свида, є «грандіозною та феноменальною» та чи зуміє ця теорія втілитися на практиці? Час покаже.

Легка атлетика – королева спорту. І тому вона повинна посідати відповідне місце. Саме легка атлетика є основною базою для багатьох інших видів спорту. На жаль, із розвитком легкої атлетики в області в останні роки є проблеми, які необхідно вирішувати.

Андріана РОШКО