Роми зіграли у футбол

Вчора, 6 липня, на футбольному полі ужгородської ЗОШ №7 зібралися багато ромів Ужгорода. Це було пов’язане з тим, що цього дня тут проходив традиційний літній турнір по міні-футболу серед ромських команд. Цього року він називався «Амала-2014».

У турнірі взяли участь чотири команди – це «Тельмана» (капітан Микола Пап), «Радванка» (капітан Йосип Каналош), «Шахта» (капітан Степан Лацко), «Чоп» (капітан Степан Сабо).

Турнір відбувався за олімпійською системою, за якою всі команди грали між собою (загалом відбулося шість ігор). Суддями на полі були Ярослав Маєревич  (головний суддя, арбітр національної категорії) та Юрій Кароль (арбітр І категорії).

Проведення такого турніру було підтримане Ужгородською міською радою, релігійною громадою Церкви Живого Бога з Ужгорода та творчим об’єднанням «Маска».

На відкритті турніру виступили депутати Ужгородської міської ради Юрій Мандич та Василь Гомонай, представник Церкви Живого Бога Вадим Хльобас, організатор турніру, лідер ромської громади міста Мирослав Горват. Ведучим футбольного свята був Євген Бобров, звукооператором – Петро Семак.

Василь Гомонай, вітаючи учасників та гостей, відзначив, що літній футбольний турнір на «Радванці» щороку збирає більше команд-учасників, підвищується організаційний рівень турніру.

Мирослав Горват у вітальному слові до спортсменів наголосив на тому, що футбол повинен сприяти єдності та миру у нашій державі, яка зараз переживає нелегкі часи; побажав футболістам проявити усю свою майстерність та показати цікаву гру.

Вадим Хльобас зазначив: «Це не перша наша спільна  акція разом з ромами. Весною цього року ми проводили збір сміття у мікрорайоні «Радванка», провели питну воду до кількох ромських будинків. Тому сьогодні нашою підтримкою даного турніру ми сприяємо розвитку спорту, підтримуємо ведення здорового способу життя».

Старійшина ромського футболу міста Золтан Шугар (Зенгі) висловив свою оцінку цього футбольного свята: «Я радий, що сьогодні прийшло стільки багато людей. Бачу, що підросла нова генерація футболістів. Я згадую радянські часи, коли футбольні команди створювалися при великих підприємствах і фінансувалися ними. Сьогодні ми самі знайшли можливість організувати такий чудовий турнір».

Марина Лендро, один із спонсорів турніру, активіст Церкви Живого Бога сказала: «Ми, зазвичай, бачимо ромів у побуті, на служінні, а зараз ми бачимо з яким азартом вони грають. Як підтримують гравців вболівальники. Це показує нашу єдність – як фізичну так і духовну».

Попри велику спеку того дня, спортивне свято пройшло на славу. Підсумком змагань стали такі результати: перше місце та почесний кубок у запеклій боротьбі виборола команда «Радванки», у складі якої грав, зокрема, депутат Ужгородської міської ради Юрій Мандич. Друге місце виборола команда «Шахта». Третє місце у команди «Тельмана». Четвертими стали гості з Чопа.

Кращим гравцем турніру став Йосип Каналош (команда «Радванка»). Кращими гравцями  з-поміж усіх команд були визнані Артур Гажі, Іван Лацко та Олександр Сабо.

У заключному слові при врученні нагород переможцям Юрій Мандич сказав: «Спорт – це здоров’я. Цим турніром ми показали свою повагу старійшинам ромському футболу. Дуже добре, що ініціатива проведення турніру йшла саме від громадських ромських організацій, зокрема від «Об’єднання ромів Ужгорода».

За словами організатора турніру Мирослава Горвата, «Амала-2014» стала важливою подією у спортивному житті ромської громади Ужгорода. Адже саме завдяки таким змаганням молодь більше цікавиться спортом, більше залучається до заняття фізичною культурою.

На майбутнє у планах організаторів зробити турнір традиційним та розширити коло його учасників.