Рівень конкурентності команд як показник закарпатської футбольної видовищності

Видовищність гри мільйонів забезпечують різні показники. Одним із них є рівень конкурентності команд. Спробуємо (за всієї умовності) поглянути на нього в розрізі змагань у вищій та першій лігах.

У вищій лізі колективи «станом на цю годину», тобто виходячи з продемонстрованих результатів, слід поділити на такі групи – лідерів, «підлідерів», середняків та аутсайдерів. Топ-групу становлять два колективи, у яких відповідно 33 й 32 очки. Це «Севлюш» і «Ужгород». Саме вони, найімовірніше, розіграють між собою титул чемпіона краю. Далі можна виділити команди, які посіли місця з 3 по 7. В активі таких  учасників – від 26 до 21 очок. Ідеться про «Середнє», «Дийдо», «Минай», «Вільхівці», Берегово», тобто ті ФК, які продемонстрованим рівнем гри можуть змагатися за призові місця або щонайменше за можливість потрапити до першої п’ятірки.

Наступну групу склали «Оболонь», «Мункач», «Спартакус», «Боржава» (від 18 до 12 очок). Вони, швидше за все, змагатимуться за «золоту середину». І останні – аутсайдери: «Поляна», «Бужора», «Тячів» (від 4 до 7 очок), котрі більше опікуватимуться тим, щоб не осісти на «остаточному» дні турнірної таблиці.

Іще раз слід наголосити: поділ досить умовний, адже ті ж, до прикладу, мукачівці можуть і на медалі «замахнутися», не те що на першу п’ятірку. Або ж, приміром, «Поляна» здатна змагатися за місце щонайменше всередині «турнірки». Тут багато що залежатиме від об’єктивних і суб’єктивних факторів міжсезоння: фінансування, підсилення, рівня тренувального процесу тощо (навіть, як показала практика, дотримання регламенту змагань!). Але знову ж, говоримо «станом на цю годину». З огляду на сказане, найцікавішим (виходячи з числа претендентів) виглядає суперництво за місця в першій п’ятірці, а точніше, із 3 по 5 місця.

Західна зона першої ліги. Менша кількість команд дещо ущільнює рівень конкуренції, а здобуті очки свідчать, що поки маємо три основні групи: «Вітязь», «Бобовище», «Локомотив-Чоп» і «Баранинці». У них від 24 до 20 очок, а тому під силу не просто розраховувати на медалі, а на «золото» чемпіонату зокрема. У групі умовних  середняків – «Дерцен», «Н.Коропець», «Ракошино», перечинські «Карпати», «Сокіл» і «Березний». У них від 18 до 10 очок, що дає підстави мінімально суперничати за місця «золотої середини». І «Карпати» В.Коропець та «Невицький замок» (відповідно 8 і 3 очки). Перші намагатимуться не опуститися остаточно вниз, а другі навпаки, спробують, піднятися вище. З огляду на сказане найконкуретнішою постає боротьба за нагороди чемпіонату та середину «турнірки», хоч перша виглядає привабливіше хоч би з огляду на «медалевий» ажіотаж.

І Східна зона першої ліги. Тут теж щонайменше три групи. І за попередньою аналогією. Перша п’ятірка – «Інтер», «Вікторія-ЛНС», «Терново», «Говерла» й рахівські «Карпати» (від 23 до 20 очок) – змагатиметься за звання чемпіона й призові місця загалом. «СК ім. І.Яремчука», «Авангард», «Копаня» й «Карпати» (Дубове») мають від 16 до 12 очок і суперничатимуть насамперед за місце «серединки», а «Старт», «Іза», «Вишково» (від 8 до 6 очок) вирішуватимуть, найімовірніше, аутсайдерські проблеми. Виходячи з таких «розкладів» найвидовищнішою буде боротьба у верхній частині турнірної таблиці.

Утім, підсумовуючи все сказане, доцільно констатувати: на всіх «ділянках таблиці» є своя інтрига, а якщо врахувати й той факт, що гра мільйонів часто не піддається математичним сценаріям, а також що на видовищність впливають і інші фактори, то поєдинки менш цікавими не стануть. А отже, футболу не «поменшає»!

Володимир Тарасюк, ФФЗ


, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,